• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Helgelands Blad

PÅ KYSTEN SIDEN 1904

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Koronaviruset
    • Kultur
    • Sport
    • Næringsliv
    • Samferdsel
    • Sykehus
    • Kommuner
    • Havbruk
    • Offshore
    • Reportasje
    • Politi
    • Mat
    • VALG 2019
    • Trænafestivalen
    • Havnafestivalen
    • Opplevelser 2021
  • Meninger
    • Leserbrev
    • Leder
  • Helgeland
    • Flo og fjære
    • Radio Helgeland
    • Er flyet i rute?
    • Sjekk skiløypa
    • Skipstrafikken
    • Flightradar24.com
  • Folk
    • Minner
    • Gratulasjoner
  • Bildeserier
  • Video
  • Søk i arkiv (fra 2001)
  • Følg oss
    • Twitter
    • Facebook
  • HavPuls
  • Brønnøysunds Avis
  • Kontakt oss
    • Send debattinnlegg
    • Tips oss
Logg inn
  • Min side
  • Kjøp abonnement
  • Kjøp enkeltutgaver
  • Kundesenter
  • Hjelp
  • Personvernerklæring
  • Abonnementsvilkår
  • Annonser
  • Ansatte
Kultur
6 minutter lesetid

Ungdommene på Nesna lover latter med Shit Happens!

Det blir 10. klasse-revy på 17. mai på Nesna, tradisjonen tro. Alle foto: Svang Productions
Helgelands Blad Redaksjonen
Publisert: 13 mai, 2022 11:00
Oppdatert: 13 mai, 2022 08:29

10. klasse på Nesna skole er i sluttinnspurten med øvinger til årets 17. mai-revy.

Revy 2022 har fått tittelen «Shit Happens!», og bak den står elevene i 10. klasse på Nesna skole.

– Den tradisjonsrike revyen er et høydepunkt på 17. mai og noe mange ser fram. Etter to år med opphold på grunn av pandemien tror vi det er ekstra viktig å føre den lange tradisjonen med revy videre, melder revyen i ei pressemelding.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Elevene fra 10. klasse har planlagt, skrevet og øvd, og brukt hundrevis av timer på fritiden til revyarbeid. De har både hatt skrivekurs, dramakurs, sangkurs og sminkekurs, ifølge pressemeldinga.

Ungdommene startet skriveprosessen i slutten av oktober i fjor. De har øvd én-to ganger i uka gjennom vinteren og våren, og er nå inne i en formidabel sluttspurt, med øvinger hver ettermiddag fram til 17. mai. Det hele resulterer i to forestillinger på nasjonaldagen, der publikum får servert ungdommenes skråblikk på Nesna-samfunnet, skolen og samfunnet rundt seg.

Det øves til revy på Nesna. Foto: Svang Productions
Foto: Svang Productions

Ungdommenes blikk

Ifølge pressemeldinga er «Shit Happens!» en revy som ser på verden rundt oss gjennom ungdommenes blikk.

«Tittelen gjenspeiler hvordan ungdommene ser på små og store begivenheter. Det være seg fergeproblematikken, organisering i kommunen eller vindmøller. Vi får selvsagt også innblikk i hverdagen til lærerne på ungdomsskolen. Og ungdommenes svar på alle utfordringer og problemer de ser rundt seg? Vel; Shit Happens!», heter det i pressemeldinga.

Den legger også til at arbeidet med revyen har vært verdifull læring for elevene, med planlegging og gjennomføring, og ikke minst med å skape et godt samhold og læring i å jobbe sammen.

Ungdommene har blitt utfordret til å studere sitt eget lokalsamfunn for å skape humoristiske sketsjer, og lage egne sanger.

(Klikk inn på bildene under og bla videre)

Shit Happens! er tittelen på årets Nesna-revy. Alle foto: Svang Productions
Hele 10. klasse bidrar i produksjonen.

Mange med

Kine Lyngås og Heidi Ingvalda Tandberg har vært instruktører og har jobbet tett med elevene hele veien.

Kine og Heidi er sentrale i teatermiljøet på Nesna, med erfaring som skuespillere, regi og produksjon i Teater Zahl. Revyen har også leid inn hjelp til skrivekurs. Anne-Lise Wie har lang erfaring fra skrivearbeid for revyer og teater, og har i en årrekke vært en av drivkreftene bak Teater Zahl.

Revyen har fått økonomisk støtte fra kommune og en rekke lokale aktører.

«Nesnasamfunnet kan se fram til å gjenoppta tradisjonen med å gå på revy 17. mai. Vi lovert latter og fine øyeblikk. Eller som ungdommene selv sier: Shit Happens!», skriver de i pressemeldinga.

Adresse
Postboks 174
8801 Sandnessjøen

Redaktør
Morten Hofstad

  • Personvernpolicy / Informasjonskapsler
  • Redaktørplakaten
  • Vær Varsom-plakaten
  • PFU

hblad.no lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket. Nettsiden vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon

Helgelands Blad © 2022 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no

Personvern og cookies

Helgelands Blad er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene du ser og bruker.

Les mer