• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Helgelands Blad

PÅ KYSTEN SIDEN 1904

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Koronaviruset
    • Kultur
    • Sport
    • Næringsliv
    • Samferdsel
    • Sykehus
    • Kommuner
    • Havbruk
    • Offshore
    • Reportasje
    • Politi
    • Mat
    • VALG 2019
    • Trænafestivalen
    • Havnafestivalen
    • Opplevelser 2021
  • Meninger
    • Leserbrev
    • Leder
  • Helgeland
    • Flo og fjære
    • Radio Helgeland
    • Er flyet i rute?
    • Sjekk skiløypa
    • Skipstrafikken
    • Flightradar24.com
  • Folk
    • Minner
    • Gratulasjoner
  • Bildeserier
  • Video
  • Søk i arkiv (fra 2001)
  • Følg oss
    • Twitter
    • Facebook
  • HavPuls
  • Brønnøysunds Avis
  • Kontakt oss
    • Send debattinnlegg
    • Tips oss
Logg inn
  • Min side
  • Kjøp abonnement
  • Kjøp enkeltutgaver
  • Kundesenter
  • Hjelp
  • Personvernerklæring
  • Abonnementsvilkår
  • Annonser
  • Ansatte
Leserbrev
2 minutter lesetid

Sykehus og helikopter

Det nye redningshelikopteret på Stokka i fjor høst. Foto: Morten Hofstad
Kåre Hågensen
Publisert: 16 desember, 2021 22:50
Oppdatert: 16 desember, 2021 22:50

Har over noen tid fulgt med i diverse debattinnlegg i Deres avis vedrørende tomtevalg etc. for et framtidig nytt sykehus. I den anledning ønsker jeg å komme med noen synspunkter for videre debatt.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Katastrofe

Sykehuset bør bygges slik at det kan ta imot den nye typen av redningshelikopter.

Det er allerede relativt stor aktivitet av leting og produksjon av olje og gass utenfor kysten av Helgeland.

Slik aktivitet innebærer en kontinuerlig fare for at ulykker kan skje i form av eksplosjon, brann og relaterte uhell som kan medføre at et større antall personell fra oljerigger og offshore fartøy må evakueres raskt.  Ved slike ulykker blir det ofte betydelige brann og bruddskader.

Skipstrafikk

Videre er det en stadig økende skipstrafikk utenfor kysten som kan kreve en omfattende evakuering av besetningsmedlemmer hvis ulykker skjer.

Det er også en omfattende fiskeoppdrett langs kystlinja på ytre Helgeland.  Der hvor det er aktivitet kan det også skje ulykker som trenger rask og kompetent assistanse i form av redningshelikoptre.

Det vil være svært uheldig og bygge et nytt sykehus som ikke har landingsplass tilknyttet sykehusbygningen slik at de nye og større redningshelikoptre kan bli tatt ned.

Innovativ kystby

Et sykehus med en slik infrastruktur vil sette Sandnessjøen på kartet som en innovativ kystby som kan gi positive signaler både innenfor Helgelandsregion men også videre langs kysten av Nord-Norge.

Kåre Hågensen

Adresse
Postboks 174
8801 Sandnessjøen

Redaktør
Morten Hofstad

  • Personvernpolicy / Informasjonskapsler
  • Redaktørplakaten
  • Vær Varsom-plakaten
  • PFU

hblad.no lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket. Nettsiden vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon

Helgelands Blad © 2022 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no

Personvern og cookies

Helgelands Blad er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene du ser og bruker.

Les mer