• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Helgelands Blad

PÅ KYSTEN SIDEN 1904

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Koronaviruset
    • Kultur
    • Sport
    • Næringsliv
    • Samferdsel
    • Sykehus
    • Kommuner
    • Havbruk
    • Offshore
    • Reportasje
    • Politi
    • Mat
    • VALG 2019
    • Trænafestivalen
    • Havnafestivalen
  • Meninger
    • Leserbrev
    • Leder
  • Helgeland
    • Flo og fjære
    • Radio Helgeland
    • Er flyet i rute?
    • Sjekk skiløypa
    • Skipstrafikken
    • Flightradar24.com
    • Solgte boliger
  • Folk
    • Minner
    • Gratulasjoner
  • Bildeserier
  • Video
  • Søk i arkiv (fra 2001)
  • Følg oss
    • Twitter
    • Facebook
  • HavPuls
  • Brønnøysunds Avis
  • Tips oss
  • Kontakt oss
Logg inn
  • Min side
  • Kjøp abonnement
  • Kjøp enkeltutgaver
  • Kundesenter
  • Hjelp
  • Personvernerklæring
  • Abonnementsvilkår
  • Annonser
  • Ansatte
Leserbrev
5 minutter lesetid

Så enkelt – så vanskelig

Alstahaug kommune har etablert eget kommunikasjonsutvalg. - Et skritt i rett retning, sier leder Stig Tore Skogsholm.
Stig Tore Skogsholm, Alsthaug Høyre. Foto: Mariann Vatne
Stig Tore Skogsholm
Publisert: 10 januar, 2021 11:55
Oppdatert: 10 januar, 2021 11:55

Svar til Gunnar Breimo.

Når jeg leser Gunnar Breimos innlegg, hvor han åpner med å spørre seg hvordan arbeidet med tomteutredninger for Helgelandssykehuset skal ta hele to år, er rart å tenke på at dette kommer fra Alstahaugs kanskje mest erfarne og meritterte politiker gjennom tidene.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Breimo burde vite bedre enn de fleste både at slike prosesser tar tid, og hvorfor de gjør det. Kvaliteten på det arbeidet som nå gjøres må være så god at man ikke i ettertid kan komme med krav om omkamper og beskyldninger om forutinntatte holdninger.

Det er så enkelt – og så vanskelig.

Ap-vedtak

Breimo fortsetter i kjent stil med å utfordre kommunens politikere gjennom å sette opp en stråmann.

Er det bare Arbeiderpartiet, som gjennom sitt vedtak om å «gå for Sandnessjøen», som har kommunens beste i sine tanker?

Hvor lenge er det forresten siden et vedtak gjort av Alstahaug Arbeiderparti fikk noen som helst slags betydning utover møterommets grenser?

Vedtakene om å bygge sykehjem har eksempelvis blitt fattet regelmessig i mer enn 10 år, uten nevneverdige resultater. Ikke fordi intensjonene til Arbeiderpartiets eller andre partis politikere ikke er gode, men fordi det er noen viktige forutsetninger som man simpelthen ikke kan hoppe bukk over.

Innerst inne tror jeg Gunnar Breimo godt vet hva andre parti står for i sykehussaken. Mange av partiene leverte høringsuttalelser til den såkalte ressursgruppas rapport, og mange har vært til stede både i debatter, på møter og i avisspalter.

Endringer

Men jeg vil likevel nytte denne anledningen til å dele noen perspektiv på Helgelandssykehuset inn i fremtiden: Det er ikke slik at dette er et prosjekt som går ut på å bevare strukturen eller sykehusene som de er i dag. Da hadde det ikke vært noe problem. Status quo og ingen endring er verdens letteste sak. Men det er noen ting som har forandret seg på de tiårene som har gått siden dagens struktur ble lagt. Vi har fått mye bedre infrastruktur, spesielt har dette kommet seg det siste tiåret.

Vi har hatt flere revolusjoner i helsevesenet, hvor teknologi og hjelpemidler spiller en langt større rolle enn før. Man kan gjøre mange flere ting for å redde liv og helse, men dette stiller også andre krav til selve sykehusene, og ikke minst, fordrer det at man klarer å bemanne riktig. Så skjer det i samfunnet at antall barnefødsler går kraftig ned, som er meget tydelig for eksempel på Helgeland.

Når Lars Vorland pekte på at det skulle være fødeavdeling i sykehuset ved kysten, og også et fødetilbud i nord, betyr det at man på sykehuset på Mo i Rana kanskje ikke får mange nok barnefødsler til at det forsvarer en fødeavdeling, men at de på et eller annet tidspunkt må greie seg med en fødestue.

Funksjoner

Når sykehuset ved kysten defineres som hovedsykehuset i denne tosykehusmodellen, er det disse funksjonene vi må passe på.

Det er viktigere at sykehuset i Sandnessjøen og omegn får drive med kreftkirurgi enn at man kan spasere til mottaket fra Åsgata. Det er svært viktig å følge opp intensjonene som ble synliggjort ved at disipliner som ikke skal utføres på begge sykehusene, skal til hovedsykehuset (med et unntak for ortopedi). Høies beslutning er god for Helgeland, og den ivaretar fremtiden for et sterkt og godt sykehus i Sandnessjøen og omegn. Men da må vi ikke la innholdet i beslutningen bli hulet ut.

Hva så om Tovåsen?

Jeg tror det er helt nødvendig å utrede lokasjoner vest for Toventunnelen, selv om disse ligger noen og tyve minutter unna Sandnessjøen. Gjør man ikke dette, mister denne prosessen mye legitimitet.

Om jeg tror det er realistisk å bruke flere milliarder kroner på et sykehus på Tovåsen er en annen sak. Desto større man tror muligheten er for at det vil være to sykehus på Helgeland om f.eks 30 år, desto nærmere Sandnessjøen bør hovedsykehuset ligge.

Jeg tror dessverre ikke at utviklingen blir snudd så kraftig at man vil klare å opprettholde to fødeavdelinger på Helgeland i all framtid, og det forteller meg at det kanskje bør være verdt å ha en tanke i bakhodet om at hovedsykehuset kanskje en dag skal ta over for det andre sykehuset.

Stig Tore Skogsholm

Alstahaug Høyre

Adresse
Postboks 174
8801 Sandnessjøen

Redaktør
Morten Hofstad

  • Personvernpolicy / Informasjonskapsler
  • Redaktørplakaten
  • Vær Varsom-plakaten
  • PFU

hblad.no lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket. Nettsiden vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon

Helgelands Blad © 2021 · Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media - hamarmedia.no

Personvern og cookies

Helgelands Blad er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene du ser og bruker.

Les mer