• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Helgelands Blad

PÅ KYSTEN SIDEN 1904

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Koronaviruset
    • Kultur
    • Sport
    • Næringsliv
    • Samferdsel
    • Sykehus
    • Kommuner
    • Havbruk
    • Offshore
    • Reportasje
    • Politi
    • Mat
    • Trænafestivalen 2022
    • Havnafestivalen
    • Petter Dass-dagene 2022
  • Meninger
    • Leserbrev
    • Leder
  • Helgeland
    • Flo og fjære
    • Radio Helgeland
    • Er flyet i rute?
    • Sjekk skiløypa
    • Skipstrafikken
    • Flightradar24.com
  • Folk
    • Minner
    • Gratulasjoner
  • Bildeserier
  • Video
  • Søk i arkiv (fra 2001)
  • Følg oss
    • Twitter
    • Facebook
  • HavPuls
  • Brønnøysunds Avis
  • Kontakt oss
    • Send debattinnlegg
    • Tips oss
Logg inn
  • Min side
  • Kjøp abonnement
  • Kjøp enkeltutgaver
  • Kundesenter
  • Hjelp
  • Personvernerklæring
  • Abonnementsvilkår
  • Annonser
  • Ansatte
LESERBREV
4 minutter lesetid

Helgelendingene vil ha hovedsykehuset i Sandnessjøen

Professor emeritus, dr. med. Bjørnar Olaisen. Foto: Lars Olve Hesjedal
Bjørnar Olaisen
Publisert: 01 juni, 2021 19:20
Oppdatert: 01 juni, 2021 19:22
Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Det har over lengre tid blitt skapt betydelig usikkerhet om hva kommunene «sør for Korgfjellet» mener om lokaliseringen av det nye hovedsykehuset, skriver Bjørnar Olaisen.

Åpent brev til Helgelandssykehuset ved behandling av Swecos rapport.

Kommunene på innlandet har signalisert at Tovåsen kan være en akseptabel lokalitet, mens signalene fra de øvrige er mer uklare, men kan tolkes som aksept for at sykehuset ikke lenger behøver å være i Sandnessjøen, og at Tovåsen kan være akseptabelt. Nylig har noen av de øvrige kommunene på Helgeland gitt tilbakemeldinger til HSYK, med klar preferanse for Sandnessjøen (Rana, Lurøy, Træna, Rødøy).

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Hva de svarte på

I lys av den uro og usikkerhet denne situasjonen har skapt, mente jeg det var viktig å spørre befolkningen på Helgeland om deres mening, og jeg har derfor engasjert Opinion AS til å gjennomføre en meningsmåling.

Spørsmålet som ble forelagt 600 helgelendinger, lød som følger:

«Det er besluttet at det skal være to akuttsykehus på Helgeland. Det ene skal være på Mo, som i dag. Det andre, som blir hovedsykehuset, skal ligge i Sandnessjøen eller omegn. Helgelandssykehuset utreder nå aktuelle plasseringer av det nye hovedsykehuset. De mest aktuelle plasseringene er enten i Sandnessjøen eller i Tovåsen.

Hvilken av disse plasseringene ville du ha valgt for det nye hovedsykehuset?»

De tre svaralternativer som ble lest opp for de 600, var Sandnessjøen, Tovåsen og ingen av delene/annen løsning.

Viktige tall

Jeg lar presentasjonen fra Opinion tale for seg selv, men trekker ut noen tall som jeg mener er særlig informative/interessante:

¤ Av de 600 helgelendingene svarte 47% Sandnessjøen mot 30% Tovåsen – altså fikk Sandnessjøen 61%, Tovåsen 39% av stemmene som ble gitt til de to svaralternativene (Sandnessjøen og Tovåsen).

¤ Preferansen av Sandnessjøen foran Tovåsen er sterk i 13 av 17 kommuner, fra 46%/30% i Hemnes til 81%/0% i Lurøy. I denne gruppa finnes alle kystkommunene med unntak av Leirfjord. Alstahaug har 89%/7% og Dønna 97%/3%

¤ I Leirfjord, med Tovåsen, er tallene 25%/73%, altså en betydelig overvekt for Tovåsen-alternativet.

¤ I de tre innlandskommunene som mister sitt lokalsykehus i Mosjøen (Vefsn, Hattfjelldal og Grane), er det bare henholdsvis 9%, 15% og 9% som prefererer Sandnessjøen.

Spredning blant de 11

Det er verdt å merke seg at befolkningen i de 11 kommunene som i stor grad har samhandlet i spørsmål vedrørende struktur og lokalisering av våre sykehus, har en voldsom spredning når det gjelder preferanse for tomter i Sandnessjøen eller Tovåsen.

Her finnes alle de tre (fire dersom Leirfjord tas med) kommunene der befolkningen har sterk preferanse for Tovåsen, så vel som 4 kommuner der 70% eller mer prefererer Sandnessjøen – inklusiv Alstahaugs 89%.

Befolkningen i de 6 kommunene som ikke er med blant de 11 (Træna, Lurøy, Rødøy, Nesna, Hemnes og Rana) prefererer alle meget klart Sandnessjøen foran Tovåsen.

Ikke med i Sweco

Denne meningsmålingen er utført fordi jeg tror at befolkningens mening om lokalisering av vårt nye hovedsykehus bør være en av mange viktige premisser for de beslutninger som HSYK skal foreta, og fordi jeg ikke kan se at dette aspektet er tatt med i tomtesilingsprosessen eller i Sweco sin rapport.

Bjørnar Olaisen

Lovund

Adresse
Postboks 174
8801 Sandnessjøen

Redaktør
Morten Hofstad

  • Personvernpolicy / Informasjonskapsler
  • Redaktørplakaten
  • Vær Varsom-plakaten
  • PFU

hblad.no lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket. Nettsiden vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon

Helgelands Blad © 2022 · Løsningen er designet og utviklet av Dyplink - dyplink.no

Personvern og cookies

Helgelands Blad er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene du ser og bruker.

Les mer