• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til bunntekst
Helgelands Blad

PÅ KYSTEN SIDEN 1904

  • Nyheter
  • Meninger
  • E-avis
Meny
  • Nyheter
    • Koronaviruset
    • Kultur
    • Sport
    • Næringsliv
    • Samferdsel
    • Sykehus
    • Kommuner
    • Havbruk
    • Offshore
    • Reportasje
    • Politi
    • Mat
    • VALG 2019
    • Trænafestivalen
    • Havnafestivalen
  • Meninger
    • Leserbrev
    • Leder
  • Helgeland
    • Flo og fjære
    • Radio Helgeland
    • Er flyet i rute?
    • Sjekk skiløypa
    • Skipstrafikken
    • Flightradar24.com
  • Folk
    • Minner
    • Gratulasjoner
  • Bildeserier
  • Video
  • Søk i arkiv (fra 2001)
  • Følg oss
    • Twitter
    • Facebook
  • HavPuls
  • Brønnøysunds Avis
  • Tips oss
  • Kontakt oss
Logg inn
  • Min side
  • Kjøp abonnement
  • Kjøp enkeltutgaver
  • Kundesenter
  • Hjelp
  • Personvernerklæring
  • Abonnementsvilkår
  • Annonser
  • Ansatte
Nyheter
3 minutter lesetid

Mener hele Nordland er svekket etter Nesna-kutt

Catrine Hole og rektor Hanne Solheim Hansen ved en tidligere anledning. Foto: Hans Petter Sørensen
Helgelands Blad Redaksjonen
Publisert: 26 april, 2020 19:55
Oppdatert: 26 april, 2020 19:55

Rekrutteringsgrunnlaget for lærere i Nordland svekket etter at Nord Universitet la ned studiested Nesna.

Det mener Folkeaksjonen for høyere utdanning på Helgeland.

— Søkertallene på lærerutdanningen ved Nord Universitet går ned. Det gir grunn til bekymring for framtidig arbeidskraft for skolene på Helgeland, Nordland og i Nord-Norge» sier Catrine Hole.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

Kraftig nedgang

For lærerutdanningsstudiene i Nordland er det samlet sett 73 søkere til Grunnskolelærerutdanningen (GLU) 1-7, og 84 til GLU 5-10 i 2020.

Søkningen til GLU 5-10 på Helgeland har en nedgang på hele 40,6 % etter at den ble flyttet fra Nesna, og søkningen til GLU 1-7 har en nedgang på 21,4 prosent.

Som kjent er det for første gang på 30 år ikke utlyst Barnehagelærerutdanning på Helgeland. Tradisjonelt er det et frafall på omlag 50 prosent fra antall søkere til de som møter opp på studiene og enda færre som fullfører.

Nesna har også hatt større trivsel (Studiebarometeteret) og bedre gjennomføringsgrad enn Bodø for sine lærerstudenter (Khrono). Hvis en ser på hvilke studiesteder som virkelig har vært i vinden de siste årene så kom Nesna best ut. Hvordan det vil slå ut i Mo i Rana er selvsagt for tidlig å si noe om, men uten fast fagstab og uten spesialrom kan det bli vanskelig.

Landsdelen er svekket

Dette betyr at rekrutteringsgrunnlaget for ferdig utdannede lærere i Nordland er svekket av at Nord Universitet har lagt ned studiested Nesna, og det gir enda større bekymring for rekruttering av lærere til landsdelen.

Folkeaksjonen for høyere utdanning på Helgeland mener at strategiske valg gjort av Nord Universitets styre og ledelse bidrar til å forsterke krisen som kan komme innen skolesektoren.

— Folkeaksjonen for høyere utdanning på Helgeland oppfordrer igjen til å satse på campus Nesna i fremtiden, sier Hole.

Adresse
Postboks 174
8801 Sandnessjøen

Redaktør
Morten Hofstad

  • Personvernpolicy / Informasjonskapsler
  • Redaktørplakaten
  • Vær Varsom-plakaten
  • PFU

hblad.no lagres regelmessig av Nasjonalbiblioteket. Nettsiden vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon

Helgelands Blad © 2021 · Løsningen er designet og utviklet av Hamar Media - hamarmedia.no

Personvern og cookies

Helgelands Blad er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene du ser og bruker.

Les mer