...
Riggen Stena Don på besøk i Sandnessjøen februar 2006. Det var på mange måter starten for det olje- og gassløftet vi har sett i Sandnessjø-området de siste årene. Foto: John H. Ulvøy

- Helgeland klar for riggoppdrag

Helgeland har nå har alle forutsetninger for å ta krevende oppdrag på vedlikehold av borerigger.

Morten Hofstad E-post
Publisert 27.01.2012 kl 17:01 Oppdatert 31.01.2012 kl 09:15

Tips en venn på e-post:

Det er konklusjonen i rapporten «Riggvedlikehold på Helgeland», laget av Torger Lofthus for Helgeland Regionråd.

Et typisk riggopdrag på tre-fire ukers varighet utgjør 210 årsverk fordelt på 300-500 involverte personer. Dette stiller store krav til lokal infrastruktur, både reise, opphold og forpleining.

I tillegg er det en forutsetning at en rekke fagdisipliner er tilgjengelig for de oppgaver oppdraget krever. Det kreves infrastruktur som seilingsleder, kaier, og bakarealer.

På Helgeland er storaktøren innenfor riggvedlikehold, Coast Center Base (CCB), på plass gjennom majoritets eierskap i Helgelandsbase i Sandnessjøen. På Nesna er den andre hovedaktøren, Westcon, på plass gjennom eierskapet i Helgeland Maritime i Langsetvågen.

Rapporten konkluderer at Helgeland, gjennom et samspill mellom industrimiljøene på Mo, i Mosjøen, Sandnessjøen og Nesna, nå oppfyller alle krav som stilles til et riggoppdrag, uten å måtte hente inn flyreist personell utenfor regionen.

Simon Stevin

Gigantskipet Simon Stevin, som skal kjøre stein fra Aqua Rock til Skarv, gikk såvidt klar av Helgelandsbrua. Videojournalist: Lars Olve Hesjedal

BP Skarv FPSO arrives in Norway.wmv

Skarv-skipet kommer til Norge. Video laget for BP.

Subsea, Transport and Installation.wmv

Skarv-skipet. Video laget for BP.

FPSO Construction - Korea.wmv

Skarv-skipet bygges. Fra verftet i Koera. Video laget for BP.

Skarv-skipet i Norge

...

Skarv-skipet kobles opp

Kjell Øystein Bjerke fra Sandnessjøen er kaptein på ett av de seks skipene som i disse dager ankrer og installerer Skarv-skipet.

... men produksjonsstarten er utsatt fra 4. kvartal 2011 til 1. kvartal 2012. Les mer om hvorfor i vår neste avis, 12. - 13. oktober.

Kjell Øystein Bjerke

Horvnes

...

Historisk bildeserie fra oljebasen på Horvnes i Sandnessjøen. Bildeserien er oppdatert.

Se utviklingen av oljebasen i Sandnessjøen

Statoil åpnet på Horvnes

...

Åpnet kai 3 på Horvnes

...

Monterte lysmaster på Horvnes

...

Oljevernøvelsen Skarv

...

Besøk på Skarvskipet

...

Skarv FPSO er ferdig bygd, men utallige systemer om bord må testes og prøvekjøres før skipet kan sette kurs fra Stord til Helgeland.

Se bildene

Muligheter med Aasta Hansteen (tidligere Luva)

...


På forsiden nå


...

Har laget animasjonsfilm

Nyheter Tor Eirik Steiros Scapegoat vises på Alstahaug kommunale kino 8. juni. Les mer

Hverdag i Dønna barnehage

...

Kontakt oss

Sentralbord 75 07 03 00, tipstelefon 977 64 310
Epost red@hblad.no, SMS HBTIPS til 2097
Postadresse: Postboks 174, 8801 Sandnessjøen
Besøksadresse Torolvs gate 53

REDAKTØRER:

Ansvarlig redaktør og daglig leder Einar Mørch
Redaktør Morten Hofstad

Nettansvarlig

Nettansvarlig Lars Olve Hesjedal

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.