De har forsket på viltskader lenge. Nå kan Norsk viltskadesenter på Tjøtta også tilby informasjon og gi råd på nett.
Publisert: 29.08.2006 kl. 09:21
, Endret: 29.08.2006 kl. 09:37
I årenes løp har Bioforsk Nord Tjøtta gjennomført en rekke prosjekter med utgangspunkt i viltskader. Nå går forskere og ledelse ett skritt videre: I løpet av sommeren er kunnskapene og erfaringene fra arbeidet samlet og systematisert på et eget nettsted - www.viltskadesenter.no.
Tilbud til mange
Det ble nettopp åpnet, og er beregnet på bønder, reineiere og beitelag, men også på miljø- og landbruksforvaltningen og politikere.- I tillegg vil folk flest med interesse for natur og næringsliv finne mye aktuell kunnskap på nettstedet, tror initiativtakerne.
Håper på senter
Norsk viltskadesenter er et nasjonalt kompetansesenter, og de som besøker senteret på nettet, får blant annet informasjon om rovvilt og beitedyr, gås og beiteskader, og andre konflikter mellom vilt og landbruk. Nettsiden presenterer også tapsundersøkelser, orienterer om forskning og utvikling på området, og bidrar med rådgiving om forebyggende tiltak.
- Vi har arbeidet i flere år for å få opprettet nasjonalt viltskadesenter lagt til Tjøtta. Nå har vi i første omgang valgt å satse på et eget nettsted, opplyser forsker Inger Hansen, som er en av flere kontaktpersoner på området.Hun forteller allerede om positive tilbakemeldinger etter åpningen, og håper mange benytter seg av tilbudet.
Ikke bare rovvilt
Satsingen på informasjon om viltskader skyldes flere forhold. Én av årsakene er den statlige målsetningen om å bevare de store rovdyrartene og kongeørn - samtidig som beitebruksnæringene i distriktet skal opprettholdes. Det betinger økt satsing på tiltak som både kan bidra til å forebygge skader og til å begrense konflikter.
Hansen understreker imidlertid at nettstedet ikke bare tar for seg rovdyrskader og konflikter mellom næring og rovdyrinteresser, men alle typer viltskader.
Prosjektarbeid
- En god del av materialet som finnes på nettstedet er utarbeidet i forbindelse med prosjekter vi har utført, blant annet for Direktoratet for naturforvaltning, sier Hansen.Bioforsk Nord Tjøtta har blant annet utarbeidet standarder som forvaltningen og næringen skal følge ved tildeling av midler til forebyggende og konfliktdempende tiltak. De er laget på oppdrag fra direktoratet.
kari-ann@hblad.no 75070314