Sang for nytt studio

Ordfører Arnt Frode Jensen og kommunalleder I, Geir Berglund spilte torsdag inn Lars Bremnes sin sang Å kunne æ skrive i det nye studioet til Herøy Kulturskole. Foto: john h. ulvøy

Ordfører og kommunalleder i Herøy spilte inn duett.

John H. Ulvøy

Publisert: 05.03.2010 kl. 09:22 , Endret: 12.03.2010 kl. 07:55

Finnes det noen bedre måte å profilere et nytt kulturtilbud på enn å invitere ordfører og kommunalleder til å spille inn en duett?

Studioet sto ferdig ganske nylig, og er allerede tatt i bruk. Men den formelle markeringen skjedde torsdag. Faglig leder i Herøy kulturskole Reidar Moursund står bak ideen om å få ordfører Arnt Frode Jensen og kommunalleder I, Geir Berglund til å innvie studioet.

- Det er et lite stunt vi gjør for å feire studioet kulturskolen har fått. Målet er å gi dem et innblikk i det vi driver med her, sier Reidar Moursund mens han lener seg tilbake i stolen og humrer.

- De har fått velge sang selv, og landet på Lars Bremnes' Å kunne æ skrive, forteller han.

Musikalsk bakgrunn

Verken Berglund eller Jensen er å regne for noviser når det kommer til musikk. Herøy-ordføreren har siden 60-tallet vært fast medlem i bandet Tigers som turnerte Helgeland i en årrekke - og som den dag i dag gjør et og annet comeback.

Geir Berglund var kulturskolerektor i Lurøy i tre år, før han flyttet til Herøy. I tillegg har han og noen venner nettopp startet bandet Rubb og Rake som skal ha debuten sin om ikke så lenge.

- Det at kommunen har et så bra kulturskoletilbud som vi har, er en villet politikk. Vi ønsker dette så bra som mulig for den musikalske interessen i kommunen er veldig stor, sier Arnt Frode Jensen.

Det er noe tallene kan gi ham rett i. Kulturskolen har i dag rundt 70 kulturskoleelever. Det nasjonale målet er at 30 prosent av elevmassen i kommunene skal delta i kulturskolen. På Herøy er tallet nærmere 50 prosent.

Stillstand

Det var en uforutsett stillstand i kulturskolen som muliggjorde etableringen av lydstudioet. To ansatte sa nemlig opp, og dermed ble det nesten helt stillstand i kulturskolen en lengre periode i fjor og deler av nyåret.

Nylig ble det ansatt to nye lærere, og kulturskolen kunne satse for fullt. Det er innsparte lønns- og driftsmidler som har muliggjort investeringen i lokalene under barneskolen.

Reidar Moursund forteller at tanken bak studioet primært ikke er utgivelser av plater, men et ledd i læringen.

- Barna lærer veldig mye av å høre seg selv synge og spille, sier han, og sender Jensen og Berglund i studioet.

Lars Bremnes er positiv til at sangen hans er brukt i innvielsen av kulturskolens nye studio.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Helgelands Blad ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Fant røttene på Helgeland

Jim Olson (65) fra Minnesota syntes det var på tide å utforske sin norske avstamning. Les mer

Bedrift av hobby

Karina Furre fra Leirfjord har gjort bedrift av hobbyen hun har dyrket i mange år. Les mer

Vil gjøre eldresenter om til omsorgssenter

Tjøttautvalget har ønsker for utvikling av sør-Alstahaug. Les mer

Ulykke ved Helgelandsbrua

En nederlandsk motorsyklist ble lørdag ettermiddag bragt til sykehuset i Sandnessjøen etter å ha kjørt i autovernet ved Helgelandsbrua. Les mer

Træna på tysk

Les hva Der Spiegel skriver om Trænafestivalen. Les mer 3

Fylkets lokale mann for samferdsel

Svein Christian Wiig blir fylkets lokale mann for samferdsel. Les mer 1

Stor supply-økning

... og snart starter byggingen av ny kai på Horvnes. Les mer

Bygger hotell på Onøy

- Overnattingstilbudet her er for lite, mener eierne av Onøy/Lurøy Havnekro. Nå bygger de hotell. Les mer

Stokka for første gang over 6.000

Oljeindustrien gir økt trafikk over Sandnessjøen lufthavn. I juni hadde flyplassen for første gang over 6.000 reisende på én måned. Les mer 9

 

Fant røttene på Helgeland

Jim Olson (65) fra Minnesota syntes det var på tide å utforske sin norske avstamning. Les mer

Bedrift av hobby

Karina Furre fra Leirfjord har gjort bedrift av hobbyen hun har dyrket i mange år. Les mer

 

Vil gjøre eldresenter om til omsorgssenter

Tjøttautvalget har ønsker for utvikling av sør-Alstahaug. Les mer

Mikrofly fikk problemer med tåke

Men Sandnessjøen Lufthavn, Stokka ble løsningen. Les mer

Umerket båt funnet

Lå med bunnen i været på Botnfjorden. Les mer

Raserte benker i populært turområde

Åsen velforening ber skyldige ungdommer melde seg. Les mer

Ulykke ved Helgelandsbrua

En nederlandsk motorsyklist ble lørdag ettermiddag bragt til sykehuset i Sandnessjøen etter å ha kjørt i autovernet ved Helgelandsbrua. Les mer

 

Flo og fjære

Tidevannstabell for Sandnessjøen. Følg havets bevegelser her

 
Tracker image