Den utrydningstruede hubroen har et godt reproduksjonsår på øyene ved Sleneset i Lurøy.
Publisert: 25.07.2008 kl. 10:32 , Endret: 25.07.2008 kl. 10:36
Det er en svært gledelig utvikling nå i hubroens år, og nettopp i det området som kanskje har størst tetthet av hubro i verden.
- Årets hubrobestand ser ut til å ha tatt seg opp igjen i forhold til tidligere år. Vi har mange hekkende par. Nå som ungene begynner å ta til vingene er det flott å registrere at mange har overlevd de første, kritiske ukene. Dette er lovende, men fremtiden er usikker, sier Frode Johansen, naturfotograf og lokalguide.
Mektige
Hubroen er den største av uglene. Den er umiskjennelig på størrelsen, de oransje øynene, duskene på ørene og den rufsete fjærdrakten som gir lydløs flukt. De som får oppleve hubroen blir straks fengslet av den mektige fremtoningen og de trolske kalleropene.
- Hubroen er en mester i kamuflasje og trygg på egen dekning. Jeg har guidet noen av verdens ledende naturfotografer og forskere i området. De blir overrasket over hvor nær vi kommer før de får øye på dem. Når hekketiden er over og det blir mørkt deler av døgnet hører man kalleropene på lang avstand. Da er det også lettere å se silhuettene på staker og forhøyninger i terrenget, forklarer Frode Johansen.
Størst tetthet
Norsk Ornitologisk Forening, NOF, har valgt hubroen som årets fugl i 2008. Den totalfredete fuglen er registrert som sterkt truet på nasjonal rødliste. Den største trusselen mot hubroen er menneskelig inngrepen som kraftlinjer, vindturbiner og veier.
På Sleneset i Lurøy finner vi den antatt største tettheten av hekkende hubropar i verden. Her er NOF aktive i oppfølging og kartlegging. NINA har forsket på bestanden i forbindelse med utredning av et stort lokalt vindkraftverk midt i habitatet.
- Et stort vindkraftverk ville være katastrofe for hubrobestanden på verdensbasis. Vi får inderlig håpe at de besluttende myndighetene ser dette, mener Frode Johansen, som ser bekymret ut før han setter seg i båten for å ta nok en tilsynsrunde på holmene rundt Sleneset.
Diskuter denne saken
Innsendt av Pål 04.05.2009 19:31:08 Varsle!
jeg tror at en vindmøllepark på Sleneset ikke vil være noen katastrofe for hubroen med hensyn på kollisjoner nettopp fordi hubroen er en lavtflygende fugl.Med master på 60m eller mer skulle dette problemet være ungått.Naturvernere har en tendens til å svartmale altfor mye bare for å skåre billige poeng.
Innsendt av pp 25.07.2008 11:27:05 Varsle!
både bla finland og tyskland har etter det jeg har forstått flere hekkende hubropar enn norge og sverige så det kunne kanskje vært en ide for alle selvutnevnte hubroeksperter å dra dit å ta seg til rette...
Innsendt av tc 25.07.2008 14:24:47 Varsle!
Det er forskjell på antall og tetthet...
