Trøtte sjåfører med farlige triks for å holde seg våkne.
[Nordlys] – Vi har hørt om folk som prøver knep som det å stikke hodet ut av vinduet for å holde seg våken bak rattet. Andre trykker inn gasspedalen og kjører fortere, spiller høy musikk, pimper cola eller kaffe. Dette kan i beste fall gi kortvarige virkninger, sier Rigmor Thorsteinsen i Statens vegvesen til lokalavisa iTromsø.
Både Statens vegvesen og Utrykningspolitiet advarer mot farlige knep benyttet av trøtte sjåfører for å holde seg våkne bak rattet.
– Det er ingen som forteller oss det direkte, men vi har hørt historiene. Vi vet også at en del stopper om vinteren og hiver snø i øynene for å bli våkne, sier UP-sjef for Troms og Finnmark Geir Marthinsen.
Statens vegvesen har nå en kampanje hvor de oppfordrer folk til å stoppe for å sove i 15 minutter om de blir trøtte bak rattet.
Både Thorsteinsen og Marthinsen sier at dette er det eneste riktige knepet om man blir trøtt. (ANB)
Sjekk ut ZAP! Aptera og alle de andre bilene som fant veien til Shanghai Auto Show.
Se bildeneDaniel Craig kastet glans over New York International Auto Show. Sjekk ut bilene som glinset på messa.
Se bildeserieAston Martin runder 100 år. Her har du alle de legendariske modellene - pluss de helt nyeste.
Se bildeneGenève Motor Show er som en magnet på bilfabrikantene. Sjekk ut bilene her.
Se hele bildeserienBroom-test: