Grå, stygg og trist

«Det er øyet som ser», er et ordtak som beskriver oppfatninger av at det man ser og opplever kan være forskjellig alt etter hvem som se

Publisert: 14.08.2006 kl. 14:37 , Endret: 14.08.2006 kl. 14:38

Kunstnerne Ina Otzko og Kari Elfstedt har sett hjembyen Sandnessjøen gjennom et prosjekt med støtte fra Hald, og gitt uttrykk for sitt syn gjennom siste ukes kunstnerisk forstyrrelse.

Det de to ser er en grå og trist småby uten et eneste lyspunkt. Det de har formidlet gjennom sitt prosjekt er at Sandnessjøen er en stygg by å bo i. Som dokumentasjon har de delt ut engangskamera til turister på hurtigruten. Disse er samlet inn igjen etter at tyskere, italienere, amerikanere og andre har spurtet rundt i byen en halvtimestid og knipset i hytt og pine.

Hva Otzoko og Elfstedt hadde ventet seg er ikke godt å si, men de var ikke overrasket da bildene ble fremkalt. De betegner resultatet som mye grått og dystert, noe som de i et intervju betegner å være i samsvar med det de selv tenkte.

Fredag var det debatt om Sandnessjøen i paviljongen på torget i regi av kunstprosjektet. Her kunngjorde Ina Otzko om hjembyen at den er trist, her er mye sjit og lort og fornyelser henger ikke på greip.

Det er prisverdig at noen setter søkelyset på Sandnessjøen med det formål å gjøre byen enda bedre enn den er. Man kan utvilsom finne mye grått her som i andre byer, men det er sannelig mye å glede seg over også. Vi har en velstelt og grønn park i sentrum og en flott gå-gate og torg som er kommet på plass de siste årene. De som er oppe på morgenen kan observere at kommunens folk er ute og steller parken og pynter byen. Tilreisende har bemerket den fine parken og torget, så ikke alt er trist og grått.

Det som er trist er at to kunstnerne ikke har sett det vakre ved Sandnessjøen og laget prosjektet rundt det. Her er mye og glede seg over, og det kunne ha vært et kunstnerisk bidrag å sette søkelyset på det positive som er gjort med byen. Selv om ikke alle de grå veggene er dekket med veggmaleri, noe vi tror ikke ville blitt noen forskjønnelse.

Utgangspunktet kunne ha vært: Vi bor i perle av en by, men den kan bli penere. Hvordan skal vi gjøre det?

Tips en venn

Moské i Sandnessjøen

Tanja Hassan er en av personene bak. Les mer

Har en mistenkt

Politiet har fått tips etter at betongskur ble knust av bil. Les mer

Omdisponerer fartøyer

Verkstedopphold fører til omrokkeringer for hurtigbåtene. Les mer

Er dette straffe?

Var det riktig av dommeren å dømme straffe til SIL i denne situasjonen? OPPDATERT MED NYTT BILDE Les mer 12

Helgelandshallen er nedbetalt

Kan gi økonomisk frihet til videre utbygging av lokaliteter i Alstahaug kommune. Les mer 1

- Kan miste ti tusen

Ti tusen færre reisende over Stokka, i verste fall. Det er spådommen fra prosjektet bak storflyplass på Mo. Les mer 36

Rask reaksjon

Nytt busskur på plass. Denne gangen i treverk. Les mer

SIL slo Herøy/Dønna

Hjemmelaget vant 3-1 på Stamnes Arena. Les mer 2

Fra 3 til 10 megawatt

Træna får mer strøm og nye muligheter for industri når ny kabel tas i bruk torsdag. Les mer

Betongskur knust

Ser ut til å ha blitt truffet av kjøretøy. SAKEN ER OPPDATERT. Les mer

Gods

Vi har tidligere advart mot å redusere godstilbudet til øyene i distriktet. Les mer

 

Butikken med alt

Dagligvarebransjen her i landet domineres av fire store aktører som deler markedet ganske likt mellom seg. Les mer

Endelig hotell?

Distriktet rundt oss har hatt en jevn og god utvikling for overnattingsbedriftene. Les mer

 

Redsel i Rana

Politikk er ofte betegnet som «det muliges kunst», hvor en dyktig politiker ser muligheter og løsninger i vanskelige saker. Men så er det ikke i Rana. Les mer 4

Helsemyte

Vi har ikke sansen for for politikerne på Sør-Helgelands stadige underliggende trusler om å søke seg sørover for sykehustjenester, skriver vi i dagens leder. Les dagens leder

Haster Hauan?

Planene om storflyplass i Rana er ikke problemfrie, om forkjemperne gjerne ønsker å framstille det slik. Les mer 17

Alternativ kraft

Det er ikke tvil om at klimakrisen setter fart både i offentlige forskningsmidler og private miljøer som gjerne vil posisjonere seg når alternative kraftkilder er konkurransedyktige. Dette er igjen et spørsmål om politikk. Les mer 1

Dugnadsånden

I helga opplevde vi det som sjelden skjer i byer, nemlig god gammeldags dugnad. Les mer

Nå feirer vi

Helgeland Logistikksenter åpner i helga et topp moderne baseområde på Horvnes med stor festivitas. Les mer

Gamle Sandnessjøen

I siste avis fortalte vi om Robert Kowalczyk som sammen med en polsk kollega og Per Jægtvik, har tatt fatt på en omfattende renovering av tre bygg i øverbyen. Les mer

 

Flo og fjære

Tidevannstabell for Sandnessjøen. Følg havets bevegelser her

 
Tracker image