Park(eringsplasser)

Endelig er Alstahaug i gang med planlegging for fornyelse av byparken.

Leder i Helgelands Blad 2. - 3. juni 2010

Publisert: 02.06.2010 kl. 11:01 , Endret: 02.06.2010 kl. 11:03

Uten nære parkeringsplasser, dør sentrum.

I den anledning lar de arkitektfirmaet - som fikk oppdraget - også få jobben med å skissere en restaurering av torget i sentrum. Skissen vil ta med forslag om tilpasning av Tårekanalen, en veistubbe som bærer kallenavnet med rette etter å ha vært et smertens barn i årevis.

Alstahaug har vært flinke til å kombinere slike oppgraderinger av veier og fortau med det som ligger i undergrunnen. Forhåpentligvis klarer man å koble planene om torget og tårekanalen med en videreføring av fjernvarmeanlegget gjennom sentrum og fram til det framtidige badeland og kulturhuset.

I planleggingen må det også tenkes parkeringsplasser for sentrum. Sandnessjøen skal være en by for omlandet, og da må det være lett å finne en plass til bilen. Vi har i dag tre store parkeringsplasser, bak og foran hotellet og i Karivika. Kulturhus og badeland vil kreve mer parkering og samtidig fortrenge bussterminalen til dagens parkeringsplass foran hotellet. I Kari-vika foreligger det hotellplaner som vil bygge ned hele parkeringsplassen. Selv om mulige utbyggere skal skaffe nye plasser, er erfaringene delte med slike løsninger. Presset har økt betydelig etter at Fjord Brygge ble etablert, og nå står utvidelse av Skansensenteret for tur.

Uten nære parkeringsplasser, dør sentrum. Vi påstår det er parkeringsordningen som gjør at folk fra distriktet finner et sentralt sted å sette fra seg bilen.

Vårt forslag er å utnytte bunkersen under torget. Spreng inn en skikkelig parkeringsplass med inn- og utkjøring fra rundkjøringen i Vågen. Det er fortsatt behov for stein i baseutbyggingen, eventuelt bør man kunne fylle igjen indre deler av Vågen. Bilistene kan parkere sentrumsnært, og spasere ut på torget midt i sentrum. Molde har en liknende løsning med godt resultat.

For Sandnessjøen vil det gi gode parkeringsmuligheter og dermed et levende sentrum, samtidig som vi faktisk kan få mindre biltrafikk i hovedgatene.

En leder går av

Avdelingsdirektør Ivar Kirkfjell trekker seg etter nærmere fem år i jobben. Han har vært en populær og dyktig leder i år med omstillinger.

Mer enn ledelsen i helseforetakene er det den lokale sykehusledelsen som fronter helsetjenesten i det daglige. Det har Kirkfjell gjort på en utmerket måte, selv med ansvar for upopulære tiltak.

Kirkfjell er rimelig klar på at de administrative kravene fra ledelsen vil endre - i betydningen redusere - sykehusets kompetanse, og at faglige konklusjoner ikke følges i administrative avgjørelser. Han ser tydelige signaler om nedbygging av lokalsykehuset som da ikke kan gi befolkningen det helsetilbud de fortjener. Det er rakrygget å ta konsekvensen av dette.

Etter et massivt påtrykk fant Helse Nord mandag det riktig å utsette beslutningen om valg av traumesykehus til 22.juni. Helgelandssykehuset får dermed uttale seg om saken. Hvor rakrygget direktør Jan Erik Furunes er, vil uttalelsen vise.

Er det slik at de virkelige lederne går, mens administratorene sitter igjen?

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Helgelands Blad ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

- Tilbyr nytt studium

Vil øke kompetansen på ytre Helgeland, og tilbyr studium i logistikk. Les mer

- Godstilbudet er ikke redusert

Delte oppfatninger om endret tilbud til Nesnaøyene. Les mer

Nye verktøy for Victoria

Jobber med teknologi for å få lønnsom utbygging av gassfeltet vest for Vega. Les mer

Ikke herlig nok for Østlandet

Moss Avis og Østlendingen er lunkne til Publiners' nyeste plate. Mandag kommer de til Sandnessjøen. Les mer

Ulsnæs gir seg i SF

Øystein Ulsnæs har sagt opp etter 12 år i Sandefjord Fotball. Les mer

Stadig færre ryper

Jaktstart nærmer seg. Datoen er 10. september. Les mer

Diskuterer utvidelse og kulturhus/badeland

Konsernsjefen i Rica til Sandnessjøen tirsdag. Les mer 3

Arbeid i Jektskarveien

Bom blir montert for å stoppe ulovlig kjøring. Les mer 2

Solheim kommer ikke

Departementet mener det ikke er god nok garanti for å få se hubro. Les mer 1

Skjøt på meloner med hagle

Sandnessjøen pistolklubbs skytebane tilgriset. Les mer

Nye infotavler ved Sandnessjøen

Plasseres på Horvnesåsen, og ved Rådåsmyra. Les mer 3

Åpen om gaver

Både utenriksminister Jonas Gahr Støre og forsvarsminister Anne-Grethe Strøm Erichsen har vært på offentlige besøk i utlandet, og mottatt gaver som er tatt heim til Norge. Støre skal ha tatt i mot gaver for rundt 20.000 kroner, Strøm-Erichsen for 55.000. Les mer

 

Gods

Vi har tidligere advart mot å redusere godstilbudet til øyene i distriktet. Les mer

Butikken med alt

Dagligvarebransjen her i landet domineres av fire store aktører som deler markedet ganske likt mellom seg. Les mer

 

Endelig hotell?

Distriktet rundt oss har hatt en jevn og god utvikling for overnattingsbedriftene. Les mer

Redsel i Rana

Politikk er ofte betegnet som «det muliges kunst», hvor en dyktig politiker ser muligheter og løsninger i vanskelige saker. Men så er det ikke i Rana. Les mer 4

Helsemyte

Vi har ikke sansen for for politikerne på Sør-Helgelands stadige underliggende trusler om å søke seg sørover for sykehustjenester, skriver vi i dagens leder. Les dagens leder

Haster Hauan?

Planene om storflyplass i Rana er ikke problemfrie, om forkjemperne gjerne ønsker å framstille det slik. Les mer 17

Alternativ kraft

Det er ikke tvil om at klimakrisen setter fart både i offentlige forskningsmidler og private miljøer som gjerne vil posisjonere seg når alternative kraftkilder er konkurransedyktige. Dette er igjen et spørsmål om politikk. Les mer 1

Dugnadsånden

I helga opplevde vi det som sjelden skjer i byer, nemlig god gammeldags dugnad. Les mer

Nå feirer vi

Helgeland Logistikksenter åpner i helga et topp moderne baseområde på Horvnes med stor festivitas. Les mer

 

Flo og fjære

Tidevannstabell for Sandnessjøen. Følg havets bevegelser her

 
Tracker image