Hurtigbåt

Innføringen av hurtigbåt i Trænruta ble en umiddelbar suksess med stabilitet og sjøegenskaper som kjennetegn. Nå sliter vi med tilliten.

Leder i Helgelands Blad 20. - 21. januar 2010

Publisert: 20.01.2010 kl. 11:08 , Endret: 20.01.2010 kl. 11:09

Veolia Norge tok ut 120 mill kroner i konsernbidrag fra Nord-Norge.

Trænværingene har rett til forutsigbare ruter, de som oss andre. Vi som bor langs kysten vet selvfølgelig at det kan være dager hvor godt sjømannskap tilsier at båten ligger ved kai. Men det er ikke overhendig uvær som har stoppet hurtigbåten til Træna den seinere tid.

Det er reservemateriellet som ikke holder mål. Det er bare «Helgeland» som er klasset for Trænfjorden. Tida er i ferd med å renne ut for den tolv år gamle hurtigbåten som har tjent sambandet så trofast. I alle fall må en kunne forvente noe hyppigere vedlikehold, i tillegg til at driftsuhell har skjedd og vil skje i et svært utfordrende farvann.

Veolia investerer i tre nye båter i Troms, og Torghatten Nord vil prøve ut en helt ny hurtigbåttype, en trimaran, etter å ha sikret seg to anbud i samme fylke. Kommunikasjonsleder Sune Parker er svært vag når Helgelands Blad spør om planene for ny båt i Trænruta. Vi nevner at Veolia Norge tok ut 120 mill kroner i konsernbidrag fra Nord-Norge (Veolia Nord) i løpet av 2006, 2007 og 2008.

Fylkets samferdselsavdeling er tilfreds med tingenes tilstand. «Renøy» er det beste reservefartøyet vi har, godt innenfor det vi krever av et reservefartøy her, sier de. Er det å vente at folk og næringsliv i Træna er overgitte? Som oppdragsgiver burde fylket heller notert seg den manglende stabiliteten, og at selskapene som utfører rutene tilsynelatende driver svært god butikk med gjeldende driftsavtaler. Det er offentlige midler som trænværingene forlanger skal gi bedre uttelling.

Vi vet at det arbeides med anbudskriteriene for hurtigbåtrutene i Nordland, men det er ikke lett å få innsyn eller en offentlig debatt om disse kriteriene. Det er et helt legitimt krav at operatøren skal ha reservemateriell av samme kvalitet som det ordinære materiellet. Erfaringene med Nordlandsekspressen må ha lært fylket at anbudskriteriene må være godt gjennomarbeidet for krav til kapasitet og stabilitet. Sørg for miljøkrav som gir ny båt, og sørg for rutekrav som tilsier en reservebåt som er tilstrekkelig klasset for Trænfjorden.

Når man klarer å få gode miljøløsninger for buss burde Nordland fylke være i førersetet også for hurtigbåter og ferger.

Hvor er de andre kommunene? Har man tenkt å la Træna stå alene med dette kravet som gjelder en livsnerve mellom ytterdistrikt og regionsenteret? Alstahaug må komme seg på banen sammen med regionrådet. Fylkesrådsleder Odd Eriksen kan heller ikke være bekvem med dagens situasjon.

Tips en venn
 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

Helgelands Blad ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Fant røttene på Helgeland

Jim Olson (65) fra Minnesota syntes det var på tide å utforske sin norske avstamning. Les mer

Bedrift av hobby

Karina Furre fra Leirfjord har gjort bedrift av hobbyen hun har dyrket i mange år. Les mer

Vil gjøre eldresenter om til omsorgssenter

Tjøttautvalget har ønsker for utvikling av sør-Alstahaug. Les mer

Ulykke ved Helgelandsbrua

En nederlandsk motorsyklist ble lørdag ettermiddag bragt til sykehuset i Sandnessjøen etter å ha kjørt i autovernet ved Helgelandsbrua. Les mer

Træna på tysk

Les hva Der Spiegel skriver om Trænafestivalen. Les mer 3

Fylkets lokale mann for samferdsel

Svein Christian Wiig blir fylkets lokale mann for samferdsel. Les mer 1

Stor supply-økning

... og snart starter byggingen av ny kai på Horvnes. Les mer

Bygger hotell på Onøy

- Overnattingstilbudet her er for lite, mener eierne av Onøy/Lurøy Havnekro. Nå bygger de hotell. Les mer

Stokka for første gang over 6.000

Oljeindustrien gir økt trafikk over Sandnessjøen lufthavn. I juni hadde flyplassen for første gang over 6.000 reisende på én måned. Les mer 9

Utdanning

Kunnskapssamfunnet er et begrep vi ofte bruker, og særlig når politikerne diskuterer skole og utdanning. I disse dager er det fokus på opptaket ved høgskoler og universiteter. Les mer

 

Sann(a)heten

Konsert i Kirkhellaren betyr full mobilisering for Sannas Venner. Blir det penger til den nye flytebrygga? Les mer

Havbruksfarm

Helgelandskysten er en av havbruksfarm av de sjeldne. Les mer

 

Internasjonalen

«Internasjonalen». Det var tittelen på en av våre reportasjer fra årets Trænafestival. Tittelen spilte på at det blant de 45 akkrediterte journalistene på årets happening langt te havs, også var flere fra utenlandske medier. Nærmere bestemt åtte-ni i tallet. Les mer

Verre vær i verret

Det er ikke få som har etterlyst sommerværet så langt denne sommeren. Les mer

Mye positivt - igjen!

Igjen er det grunn til å si navnet Helgeland med positiv klang og tjukke positive streker under. Les mer

Å arbeide i lag

I siste avis berømmet en dame huseierne i sentrum av Sandnessjøen for å stelle og vedlikeholde husene slik at det var en glede å besøke byen. Det er artig å formidle en slik reaksjon fordi det har skjedd mye positivt i sentrum de siste årene. Les mer

Krykkjenes kamp

«Krykkjer i kamp» er et av Bjørn Erik Olsen, naturfotografen fra Bodø, sine mange flotte bilder. 300 krykkjepar på Lovund har nå fått en annen kamp å kjempe. Hekkesesongen deres er ødelagt. Noen har rensket fuglefjellet ved Naustholmen for alt av reir - med egg og unger. Les mer

Vuvuzela til Stamnes!

Fotball-VM er over. Mye kan sies det 19. mesterskapet i det som fortsatt omtales som verdens største idrett. Men en ting står for oss igjen som et udiskutabelt høydepunkt: Nemlig vuvuzelaen! Les mer

Supportere

Vi er enig i mange av synspunktene fremmet av våre helgekommentatorer siste tiden. Forrige uke kom Beate Skogsholm med kritikk av reiselivet, som vi håper de konstruktivt tar til seg. I dag skriver Olav Rune Ertzeid om supportere. Les mer

 

Flo og fjære

Tidevannstabell for Sandnessjøen. Følg havets bevegelser her

 
Tracker image